Правила на играта: Дама.
Как да играя?
За да преместите парче, можете да го направите по два различни начина:
- Кликнете върху парчето, за да се преместите. След това кликнете върху квадратчето, където да се преместите.
- Натиснете парчето, за да се движите, не го пускайте и го плъзнете върху целевия квадрат.
Ако смятате, че играта е блокирана, това е, защото не знаете това правило: Изяждането на пешка, ако е възможно, винаги е задължително движение.
Правилата на играта
Правилата, използвани в тази игра, са американските: Изяждането на пешка, ако е възможно, винаги е задължително движение.
Игралната дъска е квадратна, с шестдесет и четири по-малки квадратчета, подредени в мрежа 8x8. По-малките квадратчета се редуват в светли и тъмни цветове (зелени и бледи в турнирите), в известния модел "шах". Играта на пулове се играе на тъмните (черни или зелени) полета. Всеки играч има тъмно квадратче в крайния си ляв край и светло квадратче в най-дясното. Двойният ъгъл е отличителната двойка тъмни квадратчета в близкия десен ъгъл.
Парчетата са червени и бели и се наричат Черно и бяло в повечето книги. В някои съвременни публикации те се наричат Червени и Бяли. Комплектите, закупени в магазините, може да са в други цветове. Черните и червените парчета все още се наричат Черно (или Червено) и Бяло, за да можете да четете книгите. Парчетата са с цилиндрична форма, много по-широки, отколкото са високи (виж диаграмата). Турнирните фигури са гладки и нямат дизайн (корони или концентрични кръгове) върху тях. Парчетата се поставят върху тъмните квадратчета на дъската.
Началната позиция е с всеки играч, който има дванадесет фигури, на дванадесетте тъмни квадрата, най-близо до ръба на дъската. Забележете, че в диаграмите с шашки фигурите обикновено се поставят върху светлите квадрати за четливост. На истинска дъска те са на тъмните квадратчета.
Преместване: фигура, която не е поп, може да се премести с едно поле, диагонално, напред, както е на диаграмата вдясно. Царят може да се движи с едно поле по диагонал, напред или назад. Една фигура (фича или поп) може да се премести само на свободно поле. Един ход може да се състои и от един или повече скокове (следващ параграф).
Скачане: Улавяте фигура на противника (фица или цар), като я прескачате по диагонал до съседното свободно поле отвъд нея. Трите полета трябва да бъдат подредени (диагонално съседни), както е на диаграмата вляво: вашата скачаща фигура (фица или цар), фигура на противника (фича или цар), празно поле. Царят може да скача по диагонал, напред или назад. Една фигура, която не е цар, може да скача само диагонално напред. Можете да направите многократен скок (вижте диаграмата вдясно), само с едно парче, като скачате от празно квадратче към празно квадратче. При многократен скок скачащата фигура или царят могат да променят посоките, като скачат първо в една посока и след това в друга посока. Можете да скочите само една фигура с даден скок, но можете да скочите няколко фигури с ход от няколко скока. Премахвате скоканите фигури от дъската. Не можете да прескочите собственото си парче. Не можете да скочите една и съща фигура два пъти, в един и същи ход. Ако можеш да скочиш, трябва. И многократен скок трябва да бъде завършен; не можете да спрете на част от многократния скок. Ако имате избор от скокове, можете да избирате между тях, независимо дали някои от тях са многократни или не. Една фигура, независимо дали е цар или не, може да скочи поп.
Надграждане до крал: Когато фигура достигне последния ред (кралския ред), тя става крал. Върху този пул се поставя от противника. Една фигура, която току-що е поставила крал, не може да продължи да скача фигури до следващия ход.
Червеното се движи първи. Играчите се редуват в движение. Можете да направите само едно движение на ход. Трябва да се преместиш. Ако не можете да се движите, губите. Играчите обикновено избират цветове на случаен принцип и след това редуват цветовете в следващите игри.