Tematy zaawansowane: Trochę filozofii.
Trochę filozofii.
Nie myśl, że moderacja jest zawsze prosta, ponieważ ludzie, z którymi będziesz się kontaktować, nie są prości. Oto kilka przykładów złożonych sytuacji, które możesz napotkać, oraz kilka wskazówek, jak skutecznie sobie z nimi radzić.
Nie możesz wymierzyć sprawiedliwości.
- Nie wiesz, dlaczego dwie osoby się kłócą. Może coś się wydarzyło wcześniej. Możesz tylko oceniać to, co widzisz i stosować zasady. Możesz zaprowadzić porządek, ale nie możesz zaprowadzić sprawiedliwości.
- Weźmy przykład: Alfred ukradł coś Jenny, w prawdziwym życiu (są sąsiedzi). Patrzysz na forum i widzisz, jak Jenny obraża Alfreda. Zakazujesz Jenny. To było właściwe, bo obrażanie jest zabronione. Ale nie wiesz, dlaczego ludzie się kłócą. Nie zastosowałeś sprawiedliwości.
- Oto kolejny przykład: Jenny obrażała Alfreda w prywatnej wiadomości. Teraz patrzysz na publiczny czat i widzisz, jak Alfred grozi Jenny. Wysyłasz ostrzeżenie do Alfreda. Znowu dobrze zrobiłeś, bo grożenie jest zabronione. Ale nie znałeś źródła tej sytuacji. To niesprawiedliwe, co zrobiłeś. Wstydź się.
- Robisz to, co musisz, w oparciu o to, co wiesz. Ale przyznaj: niewiele wiesz. Powinieneś więc zachować skromność i pamiętać, że porządek to dobra rzecz, ale nie jest to sprawiedliwość...
Nie denerwuj ludzi.
- Unikaj rozmawiania z ludźmi, gdy ich moderujesz. To ich rozgniewa. To tak, jakby powiedzieć im: „Jestem lepszy od ciebie”.
- Kiedy ludzie się złoszczą, stają się naprawdę irytujący. Możesz żałować, że w pierwszej kolejności ich rozzłościłeś. Być może zaatakują witrynę. Może odnajdą twoją prawdziwą tożsamość i potraktują cię jak wroga. Powinieneś tego unikać.
- Unikaj konfrontacji. Zamiast tego po prostu użyj przycisków programu. Użyj przycisków, aby wysłać ostrzeżenie lub zakaz. I nic nie mów.
- Ludzie będą mniej źli: ponieważ nie będą wiedzieć, kto to zrobił. To nigdy nie stanie się osobiste.
- Ludzie będą mniej źli: ponieważ poczują jakąś formę nadrzędnej władzy. Jest to bardziej akceptowalne niż autorytet osoby.
- Ludzie mają niesamowitą psychologię. Naucz się myśleć w ten sam sposób, w jaki myślą. Istoty ludzkie to urocze i niebezpieczne stworzenia. Istoty ludzkie to złożone i niesamowite stworzenia...
Stwórz własne szczęśliwe środowisko.
- Jeśli poprawnie wykonasz zadania moderacji, ludzie będą bardziej zadowoleni na twoim serwerze. Twój serwer to także Twoja społeczność. Będziesz bardziej szczęśliwy.
- Będzie mniej walki, mniej bólu, mniej nienawiści. Ludzie będą zawierać więcej przyjaciół, więc ty też będziesz mieć więcej przyjaciół.
- Kiedy miejsce jest ładne, to dlatego, że ktoś je upiększa. Ładne rzeczy nie przychodzą naturalnie. Ale możesz zmienić chaos w porządek...
Duch prawa.
- Prawo nigdy nie jest doskonałe. Bez względu na to, ile uściśleń dodasz, zawsze możesz znaleźć coś, co nie jest objęte prawem.
- Ponieważ prawo nie jest doskonałe, czasami trzeba postąpić wbrew prawu. To paradoks, bo należy przestrzegać prawa. Z wyjątkiem sytuacji, gdy nie powinno się tego przestrzegać. Ale jak się zdecydować?
-
- Twierdzenie: Prawo nigdy nie może być doskonałe.
- Dowód: rozpatruję przypadek krańcowy, na granicy prawa i dlatego prawo nie może zdecydować, co zrobić. I nawet jeśli zmienię prawo, żeby zająć się właśnie tą sprawą, to wciąż mogę rozważyć przypadek z mniejszą krawędzią, na nowej granicy prawa. I znowu, prawo nie może zdecydować, co zrobić.
- Przykład: jestem moderatorem serwera „Chiny”. Odwiedzam serwer "San Fransico". Jestem na czacie i ktoś obraża i nęka biedną, niewinną 15-letnią dziewczynę. Zasada mówi: „Nie używaj swoich uprawnień moderacyjnych poza serwerem”. Ale jest środek nocy, a ja jestem jedynym moderatorem, który nie śpi. Czy powinienem zostawić tę biedną dziewczynę sam na sam z jej wrogiem; czy powinienem zrobić wyjątek od reguły? To twoja decyzja.
- Tak, istnieją zasady, ale nie jesteśmy robotami. Potrzebujemy dyscypliny, ale mamy mózgi. Korzystaj z własnego osądu w każdej sytuacji. Istnieje tekst prawa, którego należy przestrzegać w większości przypadków. Ale jest też „duch prawa”.
- Zrozum zasady i przestrzegaj ich. Zrozum, dlaczego te zasady istnieją i naginaj je w razie potrzeby, ale nie za bardzo...
Przebaczenie i harmonia.
- Czasami możesz być w konflikcie z innym moderatorem. Takie rzeczy dzieją się, ponieważ jesteśmy ludźmi. Może to być konflikt osobisty lub spór dotyczący decyzji, którą należy podjąć.
- Staraj się być uprzejmy i miły dla siebie. Staraj się negocjować i staraj się być cywilizowany.
- Jeśli ktoś popełnił błąd, wybacz mu. Ponieważ ty też będziesz popełniał błędy.
- Sun Tzu powiedział: „Kiedy otaczasz armię, zostaw wyjście wolne. Nie naciskaj zbyt mocno zdesperowanego wroga”.
- Jezus Chrystus powiedział: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”.
- Nelson Mandela powiedział: „Uraza jest jak picie trucizny, a potem nadzieja, że zabije twoich wrogów”.
- A ty... Co powiesz?
Bądź innym.
- Ktoś zachowuje się źle. Z twojej perspektywy jest to złe i należy to powstrzymać.
- Wyobraź sobie, że urodziłeś się w tym samym miejscu co druga osoba, jeśli urodziłeś się w jego rodzinie, z jego rodzicami, braćmi, siostrami. Wyobraź sobie, że miałbyś jego życiowe doświadczenie, a nie swoje. Wyobraź sobie, że miałeś jego porażki, jego choroby, wyobraź sobie, że poczułeś jego głód. I wreszcie wyobraź sobie, że miał twoje życie. Może sytuacja się odwróci? Może zachowywałbyś się źle, a on by cię osądzał. Życie jest deterministyczne.
- Nie przesadzajmy: nie, relatywizm nie może być usprawiedliwieniem wszystkiego. Ale tak, relatywizm może być pretekstem do wszystkiego.
- Coś może być jednocześnie prawdą i fałszem. Prawda jest w oku patrzącego...
Mniej znaczy więcej.
- Kiedy ludzie są pod kontrolą, spędzają mniej czasu na walce o to, czego chcą, ponieważ już wiedzą, co mogą zrobić, a czego nie. Dzięki temu mają więcej czasu i energii na robienie tego, co chcą, dzięki czemu mają więcej wolności.
- Kiedy ludzie mają dużo wolności, niektórzy z nich nadużywają swojej wolności i kradną wolność innym ludziom. A więc większość będzie miała mniej wolności.
- Kiedy ludzie mają mniej wolności, mają więcej wolności...