Довідковий посібник для модераторів.
Чому ти модератор?
- Спочатку прочитайте правила Веб-сайту для користувачів і Правила зустрічей .
- Ви повинні змусити всіх дотримуватися цих правил. Ось чому ви модератор.
- Крім того, ви є модератором, тому що ви є важливим членом нашої спільноти, і ви хочете допомогти нам правильно створити цю спільноту.
- Ми віримо, що ви робите правильні речі. Ви відповідаєте за захист невинних користувачів від поганої поведінки.
- Роблячи правильні речі, це використовує ваше судження, але також дотримується наших правил. Ми дуже організована громада. Дотримання правил гарантує, що все буде добре зроблено, і всі будуть задоволені.
Як покарати користувача?
Натисніть ім’я користувача. У меню виберіть
«Модерація», а потім виберіть відповідну дію:
- Попередження: просто надішліть інформаційне повідомлення. Ви повинні надати вагомі причини.
- Забанити користувача: виключити користувача з чату або сервера на певний час. Ви повинні надати вагому причину.
- Стерти профіль: видалити зображення та текст у профілі. Тільки якщо профіль невідповідний.
Заборонити зустріч?
Коли ви забанюєте користувача, його буде заборонено відвідувати чати, форуми та приватні повідомлення (за винятком його контактів). Але ви також повинні вирішити, чи заборонити користувачеві використовувати зустрічі чи ні. Як вирішити?
- Загальне правило таке: не робіть цього. Якщо користувач не є правопорушником у розділі зустрічей, немає підстав блокувати його використання, особливо якщо ви бачите в його профілі, що він цим користується. Люди іноді можуть сперечатися в чаті, але вони непогані люди. Не відривайте їх від друзів, якщо вам це не потрібно.
- Але якщо в розділі зустрічей сталася неправильна поведінка користувача, вам доведеться заборонити йому зустрічатися на розумний термін. На час заборони йому буде заборонено створювати події, реєструватися на події та писати коментарі.
- Іноді вам не потрібно забанювати користувача, який погано поводився в розділі зустрічей. Ви можете просто видалити створену ним зустріч, якщо вона суперечить правилам. Ви можете просто видалити його коментар, якщо він неприйнятний. Він міг би зрозуміти сам. Спробуйте зробити це з першого разу і подивіться, чи зрозуміє користувач сам. Не будьте занадто суворими до користувачів, які роблять помилки. Але будьте суворі до користувачів, які навмисно хочуть завдати шкоди іншим.
Причини модерації.
Не використовуйте випадкову причину, коли ви караєте когось або коли видаляєте вміст.
- Хамство: лайка, образи і т. д. Покарати повинен той, хто це почав, і тільки той, хто почав.
- Загрози: фізичні загрози або загрози комп’ютерної атаки. Ніколи не дозволяйте користувачам погрожувати один одному на веб-сайті. Це закінчилося б бійкою, або ще гірше. Люди приходять сюди повеселитися, тому захищайте їх.
- Домагання: напади на одну і ту ж людину неодноразово, без видимої причини.
- Публічні розмови про секс: запитуйте, хто хоче сексу, хто схвильований, у кого великі груди, вихваляється великим членом тощо. Будьте особливо суворі з людьми, які входять у кімнату і прямо говорять про секс. Не попереджайте їх, тому що вони вже автоматично сповіщені про введення.
- Публічна сексуальна картина: ця причина була запрограмована спеціально для людей, які зловживають, публікуючи сексуальні зображення у своєму профілі, на форумах чи на будь-якій загальнодоступній сторінці. Завжди використовуйте цю причину (і тільки цю причину), коли ви бачите сексуальне зображення на публічній сторінці (а не на приватній, де це дозволено). Вам буде запропоновано вибрати зображення, на якому зображено секс, і коли ви підтвердите модерацію, сексуальне зображення буде видалено, а користувачу буде заборонено публікувати нові фотографії на певний час, автоматично обчислений програмою (7 днів до 90 днів).
- Порушення конфіденційності: розміщення особистої інформації в чаті чи форумі: ім’я, телефон, адреса, електронна пошта тощо. Попередження: це дозволено в приватному режимі.
- Flood/Spam: перебільшена реклама, неодноразове просування голосів, запобігання розмови іншим шляхом дуже швидкого надсилання повторюваних і непотрібних повідомлень.
- Іноземна мова: розмовляти неправильною мовою в неправильній кімнаті чату або на форумі.
- Поза законом: те, що заборонено законом. Наприклад: заохочувати тероризм, продавати наркотики. Якщо ви не знаєте закону, не використовуйте цю причину.
- Реклама/шахрайство: професіонал використовує веб-сайт, щоб рекламувати свій продукт у перебільшений спосіб. Або хтось намагається обдурити користувачів сайту, що абсолютно неприпустимо.
- Зловживання попередженням: надсилання забагато непотрібних попереджень групі модераторів.
- Зловживання скаргою: образа модераторів у скарзі. Ви можете вирішити проігнорувати це, якщо вам байдуже. Або ви можете прийняти рішення забанити користувача іншим разом на довший термін і використовуючи цю причину.
- Зустріч заборонена: зустріч створена, але вона суперечить нашим правилам .
Підказка: якщо ви не знайдете відповідної причини, значить, людина не порушувала правила, і не повинна бути покарана. Ви не можете диктувати людям свою волю, тому що ви модератор. Ви повинні допомагати підтримувати порядок, як служіння громаді.
Довжина заборони.
- Ви повинні заборонити людям на 1 годину або навіть менше. Забанити більше ніж на 1 годину, лише якщо користувач є неодноразовим порушником.
- Якщо ви постійно забороняєте людей надовго, можливо, це тому, що у вас проблема. Адміністратор це помітить, перевірить і може видалити вас із модераторів.
Крайні заходи.
Коли ви відкриваєте меню, щоб забанити користувача, у вас є можливість застосувати крайні заходи. Крайні заходи дозволяють встановлювати тривалі заборони, а також використовувати тактику проти хакерів і дуже поганих людей:
-
Тривалість:
- Крайні заходи дозволяють встановити більш тривалі заборони. Загалом, вам слід уникати цього, якщо ситуація не виходить з-під контролю.
- Якщо вам потрібно забанити когось на тривалий термін, поставте прапорець «Екстремальні заходи», а потім знову клацніть список «Довжина», у якому тепер буде більше варіантів на вибір.
-
Приховати від користувача:
- Якщо ви маєте справу з кимось, хто може обійти систему заборони (хакером), ви можете використовувати цю опцію, щоб замовкнути користувача, не повідомляючи йому. Йому знадобиться кілька хвилин, щоб помітити, що відбувається, і це сповільнить його атаку.
-
Також заборонити застосування:
- Зазвичай ви не повинні забороняти користувачам доступ до програми.
- Коли ви забороните користувача звичайним способом (без цієї опції), він все одно зможе використовувати програму, грати, спілкуватися зі своїми друзями, але він не зможе спілкуватися з новими людьми, він не може приєднатися до кімнати чату, він не може спілкуватися в на форумах, він не може редагувати свій профіль.
- Тепер, якщо ви використовуєте цю опцію, користувач взагалі не зможе підключитися до програми. Використовуйте його в рідкісних ситуаціях, лише якщо звичайний бан не працює для цього користувача.
-
Заборонити псевдонім і закрити обліковий запис користувача:
- Використовуйте це, якщо у користувача є дуже образливий псевдонім, як-от "похню вас усіх", або "я смокчу вашу кицьку", або "я вбиваю євреїв", або "Амбер - шлюха золотошукач".
- Якщо ви хочете лише заборонити цей нік і нічого більше, виберіть тривалість бану «1 секунда». Але якщо ви так вирішите, ви також можете забанити користувача на певний час. В обох випадках користувач більше ніколи не зможе увійти, використовуючи цей псевдонім.
-
Забанити назавжди та закрити обліковий запис користувача:
- Це дійсно дуже крайній захід. Користувача забанено назавжди .
- Використовуйте це лише якщо користувач є хакером, педофілом, терористом, наркодилером...
- Використовуйте це лише в тому випадку, якщо відбувається щось дуже не те... Використовуйте своє судження, і в більшості випадків вам цього робити не потрібно.
Підказка: тільки модератори з рівнем 1 або більше можуть використовувати крайні заходи.
Не зловживайте своїми повноваженнями.
- Причина та довжина – це єдине, що побачить користувач. Вибирайте їх з обережністю.
- Якщо користувач запитає, хто модератор, який його забанив, НЕ відповідайте, бо це секрет.
- Ти не кращий і не вищий ні за кого. У вас є доступ лише до кількох кнопок. Не зловживайте своїми повноваженнями! Модерація — це служба для членів, а не інструмент для манії величі.
- Ми фіксуємо кожне рішення, яке ви приймаєте як модератор. Все можна відстежити. Тож якщо ви будете зловживати, вас незабаром замінять.
Як поводитися з публічними сексуальними фото?
Секс-фотографії заборонені на публічних сторінках. Вони допускаються до приватних розмов.
Як визначити, чи є фотографія сексуальною?
- Ви думаєте, що ця людина наважиться показати фотографію подрузі?
- Як ви думаєте, чи наважиться ця людина так вийти на вулицю? Або на пляжі? Або в нічному клубі?
- Ви повинні використовувати критерії, які залежать від культури кожної країни. У Швеції чи в Афганістані оцінка оголеності не однакова. Ви повинні завжди поважати місцеву культуру, а не використовувати імперіалістичні судження.
Як видалити сексуальні фотографії?
- Якщо зображення сексу є в профілі або аватарі користувача, спочатку відкрийте профіль користувача, а потім використовуйте «Стерти профіль». Потім виберіть причину «Публічна сексуальна картина».
Не використовуйте "bannish". Це завадить користувачеві розмовляти. І ви хочете лише видалити картинку і заборонити йому опублікувати іншу.
- Якщо зображення статі знаходиться на іншій загальнодоступній сторінці (форумі, зустрічі, ...), використовуйте "Видалити" на елементі, що містить зображення статі. Потім виберіть причину «Публічна сексуальна картина».
- Підказка: Завжди використовуйте причину модерації "Публічна сексуальна картинка", коли ви модеруєте публічну сторінку із зображенням сексуального характеру. Таким чином програма впорається з ситуацією найкращим чином.
Історія модерації.
У головному меню ви можете переглянути історію модерацій.
- Ви також можете переглянути скарги користувачів тут.
- Ви можете скасувати модерацію, але лише за наявності поважної причини. Ви повинні пояснити чому.
Модерація списку чатів:
- У списку лобі чат-кімнат ви можете видалити кімнату чату, якщо її назва сексуальна або образлива, або якщо ситуація вийшла з-під контролю.
Модерація форуму:
- Ви можете видалити допис. Якщо повідомлення образливе.
- Ви можете перемістити тему. Якщо він не в правильній категорії.
- Ви можете заблокувати тему. Якщо члени сваряться, і якщо ситуація вийшла з-під контролю.
- Ви можете видалити тему. Це призведе до видалення всіх повідомлень у темі.
- Ви можете переглянути журнали модерації з меню.
- Ви можете скасувати модерацію, але лише за наявності поважної причини.
- Підказка: модерування вмісту форуму не призведе до автоматичного видалення автора проблемного вмісту. Якщо ви маєте справу з повторюваними правопорушеннями від одного і того ж користувача, ви можете також забанити користувача. Забанені користувачі більше не можуть писати на форумі.
Модерація зустрічей:
- Ви можете перемістити зустріч до іншої категорії. Якщо категорія невідповідна. Наприклад, усі події, що відбуваються в Інтернеті, мають бути в категорії «💻 Віртуальний / Інтернет».
- Ви можете видалити зустріч. Якщо це суперечить правилам.
- Якщо організатор роздав користувачам червоні картки, і якщо ви знаєте, що він бреше, видаліть зустріч, навіть якщо вона закінчена. Червоні картки будуть скасовані.
- Ви можете видалити коментар. Якщо це образливо.
- Ви також можете скасувати реєстрацію когось із зустрічі. У звичайних ситуаціях цього робити не потрібно.
- Ви можете переглянути журнали модерації з меню.
- Ви можете скасувати модерацію, але лише за наявності поважної причини. Робіть це, лише якщо користувачі ще мають час на реорганізацію. Інакше нехай буде.
- Підказка: модерування вмісту зустрічі не призведе до автоматичного видалення автора проблемного вмісту. Якщо ви маєте справу з повторюваними правопорушеннями від одного і того ж користувача, ви можете також забанити користувача. Не забудьте вибрати опцію «Заборонити зустрічі». Користувачі, яких забанено за допомогою цієї опції, більше не можуть використовувати зустрічі.
Режим захисту чатів.
- Цей режим є еквівалентом режиму "
+ Voice
"в" IRC
".
- Цей режим корисний, коли когось забанили, він дуже злий і постійно створює нові облікові записи користувачів, щоб повертатися в чат і ображати людей. З цією ситуацією дуже важко впоратися, тому, коли це станеться, ви можете активувати режим щита:
- Увімкніть режим щита з меню кімнати.
- Коли його активовано, старі користувачі не побачать жодної різниці. Але нові користувачі не зможуть говорити.
-
Коли активовано режим щита, і новий користувач входить до кімнати, на екрані модераторів друкується повідомлення: Клацніть ім’я нового користувача та перевірте його профіль і властивості системи. І потім:
- Якщо ви вважаєте, що ця особа є звичайним користувачем, розблокуйте користувача за допомогою меню.
- Але якщо ви вважаєте, що ця людина погана, нічого не робіть, і він більше не зможе турбувати кімнату.
- Коли погана людина піде, не забудьте вимкнути режим щита. Цей режим призначений лише для використання, коли хакер атакує кімнату.
- Щитовий режим автоматично деактивується через 1 годину, якщо ви забудете його вимкнути самостійно.
Сповіщення.
Підказка : якщо залишити вікно сповіщень відкритим на першій сторінці, ви отримаєте сповіщення про нові сповіщення в режимі реального часу.
Команди модерації та керівники.
Ліміт сервера.
Ви хочете вийти з команди модераторів?
- Якщо ви більше не хочете бути модератором, ви можете видалити свій статус модератора. Не потрібно ні в кого питати дозволу, і не потрібно виправдовуватися.
- Відкрийте свій профіль, натисніть своє ім'я, щоб відкрити меню. Виберіть «Помірність», і «Технократія», і «Вийти з модерації».
Секретність і авторське право.
- Усі візуальні елементи, робочі процеси, логіка та все, що міститься в зонах обмеженого доступу адміністраторів та модераторів, підлягають суворому авторському праву. Ви НЕ маєте законного права публікувати будь-яку з них. Це означає, що ви НЕ можете публікувати скріншоти, дані, списки імен, інформацію про модераторів, про користувачів, про меню та все інше, що знаходиться під забороною для адміністраторів і модераторів.
- Зокрема, НЕ публікуйте відео чи скріншоти інтерфейсу адміністратора чи модератора. НЕ роздавайте інформацію про адміністраторів, модераторів, їхні дії, їх особи, онлайн чи реальну чи нібито реальну.